Jaki kurs wybrać, czyli która metoda będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? (metody tradycyjne vs. bezpośrednie)

Na skróty:
Porównanie najbardziej popularnych metod nauki języka angielskiego
Sprawdź, która metoda będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza!
O metodach jeszcze słów kilka...

 

Porównanie najbardziej popularnych kursowych metod nauki języka angielskiego:

  Metoda Tradycyjna Metoda Callana Metoda DE*
nauka szybkiej komunikacji
nie
tak
tak
przełamywanie oporów przed mówieniem
nie
tak
tak
bardziej równomierny rozwój wszystkich umiejętności (m. in. czytanie dłuższych tekstów, pisanie wypracowań)
tak
nie
nie
poziomy zaawansowania

A1-C2 (wszystkie)

A1-B2 (początkujący - wyższy - średniozaawansowany)

A1-C1 plus kursy języka biznesu

zgodność z formatem certyfikatów językowych
tak
nie
częściowo
zgodność z publicznym systemem oświaty
tak
nie
częściowo
warianty podręczników dla młodszych Słuchaczy
tak
nie
tak
nowoczesna angielszczyzna
tak
nie
tak
konieczność dodatkowej pracy w domu
tak
nie
nie
konieczność regularnego uczęszczania na zajęcia
nie
tak
tak

* Direct English. Więcej dowiesz się tutaj.

 

Moim zdaniem czyli zalecana metoda nauki w zależności od celu nauczania i poziomu zaawansowania Słuchacza:

Profil Słuchacza Zalecana metoda*

Gimnazjalista lub licealista, uzupełnienie nauki w szkole, ew. przygotowanie do egzaminów

Metoda tradycyjna, kursy przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego
Gimnazjalista lub licealista, nauka skutecznej komunikacji Direct English
Słuchacz dorosły, początkujący lub średniozaawansowany, nauka skutecznej komunikacji Direct English
Słuchacz dorosły, początkujący lub średniozaawansowany, w pierwszej kolejności nauka skutecznej komunikacji, w dalszej przygotowanie do certyfikatów Direct English
Słuchacz zaawansowany, nie mający problemów z barierą językową, chcący doskonalić swoje umiejętności Metoda tradycyjna; kursy specjalistyczne lub certyfikatowe
Słuchacz ambitny, zmotywowany, lubiący się uczyć i samodzielnie planować własny proces dydaktyczny Metoda tradycyjna
Słuchacz potrzebujący zewnętrznej motywacji, zapracowany lub oczekujący szybkich, konkretnych efektów DE
Zajęcia indywidualne z doświadczonym lektorem Metoda tradycyjna (naprawdę dobry lektor jest w stanie "wyciągnąć" z niej więcej)

*Zamiast nieco przestarzałej już metody Callana ująłem tutaj podobną, ale nowszą i chyba pod każdym względem lepszą metodę Direct English.

 

O metodach słów kilka...

Generalnie na rynku kursów językowych w Polsce liczą się dziś dwie metody, a właściwie grupy metod - tradycyjnych oraz bezpośrednich.

Metoda tradycyjna (a ściślej rzecz biorąc różnorodne mutacje metody komunikatywnej z domieszkami metody gramatyczno-translacyjnej z domieszkami... cóż, może jednak lepiej pozostańmy przy terminie"metoda tradycyjna":)) zdecydowanie dominuje w publicznym systemie oświaty oraz w większości szkół językowych. Jest wspierana przez szeroką ofertę podręczników konkurujących ze sobą wydawnictw językowych (najbardziej renomowane to Pearson-Longman, Cambridge University Press, Oxford University Press i Macmillan). Osoby, które nie uczęszczały dotąd na kursy językowe, spotkały się z tą metodą w szkole bądź na studiach.

Metody bezpośrednie są stosowane jedynie w wybranych szkołach językowych, co wynika tyleż z przekonania właścicieli pozostałych placówek o wyższości metod tradycyjnych, co po prostu z faktu, że prowadzenie szkoły uczącej przy użyciu metod bezpośrednich jest znacznie bardziej kłopotliwe (większość tych metod jest licencjonowana, więc najpierw trzeba zdobyć licencję; trzeba utrzymywać odpowiednią, specjalnie przeszkoloną kadrę lektorską, no i po prostu trzeba się na tym znać, podczas gdy w przypadku metody tradycyjnej można po prostu, na upartego, wziąć lektora z ulicy, jeśli tylko zaopatrzy się go w dobry podręcznik:).

Najbardziej znaną w Polsce z metod bezpośrednich jest, bez wątpienia, cokolwiek leciwa już dziś metoda Callana, która swego czasu wzbudzała bardzo duże emocje. Obecnie metoda Callana jest zastępowana przez nowsze systemy takie jak DE (Direct Method For English).

Obie metody mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Która z nich jest lepsza? Jak w wielu podobnych przypadkach, odpowiedź brzmi - to zależy. Zależy dla kogo i w jakiej konkretnie sytuacji.

Z oczywistych względów metody tradycyjne jako kompatybilne z polskim systemem oświaty lepiej nadają się do wspierania edukacji młodzieży gimnazjalnej i licealnej, zwłaszcza jeśli nie potrzebujemy natychmiastowych efektów, a proces dydaktyczny jest z założenia rozpisany na kilka lat. Również, jeśli zależy nam na bardziej równomiernym opanowywaniu umiejętności językowych (pisanie, mówienie, słuchanie, czytanie) już od samego początku kursu, metoda tradycyjna wydaje się bardziej odpowiednia. Wreszcie, ćwiczenia w większości podręczników do metody tradycyjnej są zbliżone do typowego formatu certyfikatowego (FCE, TELC, itp), a więc oswajają nas z egzaminami językowymi, jeśli chcielibyśmy kiedyś w przyszłości do nich przystąpić.

Wady metody tradycyjnej? Nauka metodą tradycyjną wymaga dużej wytrwałości i samodyscypliny, a także dodatkowej pracy w domu. Postępy w mówieniu, zwłaszcza na początkowym etapie nauczania, są znacznie wolniejsze niż w przypadku metody Callana czy DE. Jeśli cierpimy z powodu bariery językowej, może się okazać, że kurs metodą tradycyjną wiele tutaj nie zmieni.

Metody bezpośrednie z kolei, jako że od początku kładzie się w nich szczególny nacisk na komunikację ustną, dużo lepiej radzą sobie z przełamywaniem wszelakiego rodzaju oporów przed mówieniem. Nie wymagają od Słuchacza szczególnej motywacji, ponieważ motywowany jest on bieżąco na zajęciach (ze względu na sam sposób prowadzenia lekcji, nawet gdyby nie chciało mu się aktywnie uczestniczyć, to i tak musi:)). Nie ma tu też potrzeby czasochłonnej pracy w domu (choć zawsze jest ona, oczywiście, mile widziana), za to - bardziej niż w przypadku metody tradycyjnej - należy dbać, aby nie opuszczać zajęć.

Jak łatwo się więc domyślić, metody bezpośrednie są szczególnie popularne wśród dorosłych, którzy chcieliby - szybko i skutecznie - nauczyć się komunikować w języku angielskim (niekoniecznie okupując to wielkim wysiłkiem i nie poświęcając na naukę więcej czasu, niż jest to konieczne), a często, dodatkowo, mają niekorzystne doświadczenia z metodami tradycyjnymi (to jest, pomimo wieloletniej edukacji w szkole, na lektoratach czy kursach, nadal faktycznie nie umieją się porozumiewać w języku angielskim - dla takich osób kurs "Callanem" czy DE okazuje się nierzadko ostatnią deską ratunku).

Wady metod bezpośrednich? Wspomniana już niekompatybilność z polskim systemem oświaty (jeśli zdajesz w najbliższym czasie egzamin maturalny lub gimnazjalny, wybierz się po prostu na specjalistyczny kurs). Mniejszy nacisk położony, przykładowo, na rozumienie bardziej skomplikowanych i dłuższych tekstów pisanych, czy też tworzenie wszelakiego rodzaju korespondencji. Mniejsza zgodność z formatem certyfikatowym (choć i w tej dziedzinie nastąpił postęp - metoda DE jest pod tym względem dużo elastyczniejsza od "Callana".

Musimy też pamiętać, że wszystkie w zasadzie systemy oparte na metodach bezpośrednich z założenia nie są tworzone pod kątem osób wysoko zaawansowanych - podręczniki kończą się gdzieś w okolicach B2 czyli poziomu wyższego średniozaawansowanego.

Wreszcie, sposób prowadzenia zajęć metodami bezpośrednimi nie każdemu musi przypaść do gustu.

A więc, w pewnym uproszczeniu - jeśli masz wysoką motywację, lubisz się uczyć, Twoje zdolności językowe są na niezłym poziomie, a specjalnie Ci się nie śpieszy, wybierz metodę tradycyjną. Zwłaszcza, jeśli zakładasz, że w przyszłości możesz być profesjonalnie związany z językiem angielskim (to jest zostać zawodowym lektorem lub tłumaczem). Jeśli natomiast masz wiele obowiązków, odczuwasz zniechęcenie z powodu dotychczasowych niepowodzeń i zależy Ci na szybkich efektach - spróbuj którejś z metod bezpośrednich.

Kto wie, czy nie najbardziej sensownym rozwiązaniem dla osoby początkującej jest zapisanie się najpierw na kurs metodą bezpośrednią, a po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zaawansowania - przesiadka na kurs certyfikatowy lub specjalistyczny metodą tradycyjną. Wychodzę tu z założenia, że mówienie jest zawsze najtrudniejsze oraz -że stosunkowo prościej jest opanować inne umiejętności, jeśli rzeczywiście umiemy się już komunikować, zaś na odwrót - niekoniecznie.

Oczywiście, tak czy inaczej, najlepiej jeśli przed zapisaniem się na kurs sam sprawdzisz, która z metod bardziej Ci odpowiada. Szkoły uczące metodami bezpośrednimi przeważnie zapewniają Słuchaczom bezpłatne i niezobowiązujące lekcje próbne.

Kilka słów o konkretnych, obecnych na naszym rynku rozwiązaniach.

W przypadku metody tradycyjnej tyle systemów, ile podręczników, a nie ma sensu w tym miejscu omawiać każdego zestawu z osobna (choć, rzecz jasna, mam tu swoje osobiste preferencje, zarówno jako lektor, jak i jako dyrektor Prestige School).

Jeśli natomiast chodzi o metody bezpośrednie, to chciałbym zwrócić Twoją uwagę na system:

DE czyli Direct (Method For) English - metoda stanowiąca rozwinięcie i ulepszenie metody Callana. Odpowiednia zwłaszcza dla osób zapracowanych, chcących szybko, skutecznie i bez zbędnych męczarni nauczyć się komunikować w języku angielskim. W porównaniu z "Callanem" znacznie ulepszono i rozszerzono repertuar ćwiczeń na zajęciach i wprowadzono bardziej elastyczne i ciekawsze podejście do gramatyki. Dużą zaletą tej metody jest osobny zestaw podręczników dla młodszych Słuchaczy (Direct Method For Teens).

Więcej o metodzie DE możesz dowiedzieć się z witryny kieleckiej szkoły English 4 You!

 

Ostateczny wybór metody i kursu należy do Ciebie, mam jednak nadzieję, że zachęciłem Cię do nauki. Jeśli jesteś zainteresowany kursem metodą tradycyjną, bądź też szkoleniem specjalistycznym lub certyfikatowym, zapraszam do mojej Prestige School of English w Kielcach, jeśli natomiast chcesz spróbować nauki metodami bezpośrednimi, polecam Twojej uwadze szkołę English 4 You!

 

 

Zobacz też/Na skróty:
szkoły językowe Kielce zajęcia indywidualne korepetycje konwersacje
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do CAE
szkoły języka angielskiego Kielce
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do FCE
nauka j. angielskiego Kielce przygotowanie do Proficiency
szkoła języka Kielce certyfikaty językowe
kursy językowe Kielce angielski dla firm
nauka języka angielskiego Kielce - kursy gramatyczne
kursy języka angielskiego Kielce - przygotowanie do egzaminu TOEFL
angielski lekcje prywatne Kielce