Egzamin FCE (First Certificate in English)

Patrz też:
Dlaczego warto?
Jak przygotowuję do certyfikatów?
Moim zdaniem...
Ogólnie, czyli pytania i odpowiedzi
Zestawienie najpopularniejszych certyfikatów z języka angielskiego

 

Jeśli chciałbyś przygotowywać się u mnie indywidualnie do egzaminu FCE, patrz tutaj.

Jeśli jesteś spoza Kielc i chciałbyś, żebym Cię uczył za pośrednictwem skype, patrz tutaj.

 

W skrócie:

Egzamin FCE to pierwszy w kolejności jeżeli chodzi o trudność egzaminów Cambridge ESOL (oczywiście, jeśli nie bierzemy pod uwagę PET i KET). Certyfikat ten jest chyba najbardziej rozpoznawalny w Polsce, ale jego uznawalność jest nieco bardziej ograniczona niż kiedyś. W latach 90-tych w praktyce uprawniał do nauczania nawet w szkołach średnich, obecnie legitymują się nim już nawet niektórzy gimnazjaliści. Osobiście, traktowałbym go raczej jako pierwszy etap na drodze do CAE lub CPE.

Sesje organizowane są w centrach egzaminacyjnych British Council niekiedy nawet do 6-7 razy roku - przeważnie w kwietniu, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie i grudniu. W Kielcach centrum egzaminacyjne znajduje się obecnie przy WSEiP na ul. Jagielońskiej (poprzednio była nim szkoła językowa International House).

Według standardów CEFR poziom egzaminu FCE to B2 - a więc tzw. "poziom samodzielności". Zakłada się iż od początku nauki teoretycznie potrzeba około 540 godzin zajęć na kursie aby "dojść" do poziomu umożliwiającego zdawanie FCE. W przypadku standardowych kursów w szkołach językowych (kursy roczne, 120 godzin lekcyjnych czyli 2x2 godziny lekcyjne tygodniowo) kurs bezpośrednio przygotowujący do FCE jest zwykle poziomem piątym (wcześniej mamy poziom postawowy (elementary), niższy-średniozaawansowany (pre-intermediate), średniozaawansowany (intermediate) oraz wyższy średniozaawansowany (upper-intermediate). Oczywiście, w przypadku zajęć indywidualnych można ten czas znacząco przyspieszyć, ale osoba zupełnie początkująca musi zdawać sobie sprawę, iż trudno jej będzie "przygotować się do firsta w pół roku", że zacytuję jednego z moich byłych klientów:)

Egzamin FCE składa się z pięciu modułów - reading comprehension (rozumienie tekstu pisanego) - 1 godzina, use of English (zintegrowane testy gramatyczno-leksukalne) - 45 min, writing (pisanie) - 1 godzina 20 min, listening comprehension (rozumienie tekstu słuchanego) - 40 min oraz speaking (mówienie) - 14 min.

Aby zdać egzamin na najniższą pozytywną ocenę - "C" - musisz uzyskać przynajmniej 60% punktów z całości (natomiast nie ma wymogu uzyskania 60% dla każdego modułu z osobna). Moim skromnym zdaniem nie warto jednak przystępować do egzaminu (no chyba że z jakiś względów na gwałt potrzebujesz certyfikatu), jeśli nie czujesz że jesteś w stanie uzyskać przynajmniej 75% i ocenę B. Zważywszy, że kolejne 5% da Ci już najwyższą ocenę "A", warto chyba od początku mierzyć wyżej.

FCE to najłatwiejszy z 3 "dorosłych" egzaminów Cambridge Esol, ale nie należy go lekceważyć! Jego format wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się wydawać i wymaga szczegółowego zaznajomienia oraz specjalnego przygotowania pod kątem egzaminu.

Z jakich względów warto zdawać FCE? Po pierwsze, jaki już pisałem jest to pierwszy logiczny krok na drodze do zdobycia bardziej ambitnych certyfikatów. Po drugie, jeśli chodzi o uznawalność i kwestie praktyczne, w pewnych szczególnych przypadkach FCE może Ci wystarczyć. Certyfikat ten zwalnia na przykład z egzaminu doktorskiego z obcego języka nowożytnego oraz uprawnia do nauczania w klasach 1-3 szkoły podstawowej (choć w kontekście reform związanych z KRK to akurat może się jeszcze zmienić).

 

 

Szczegółowe informacje o egzaminie First Certificate in English (za Cambridge ESOL)

Kursy grupowe do FCE - szkoła językowa English 4 You!

Kursy przygotowujące do FCE - szkoła językowa Prestige School of English Kielce

 

 

 

Zobacz też/Na skróty:
szkoły językowe Kielce zajęcia indywidualne korepetycje konwersacje
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do CAE
szkoły języka angielskiego Kielce
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do FCE
nauka j. angielskiego Kielce przygotowanie do Proficiency
szkoła języka Kielce certyfikaty językowe
kursy językowe Kielce angielski dla firm
nauka języka angielskiego Kielce - kursy gramatyczne
kursy języka angielskiego Kielce - przygotowanie do egzaminu TOEFL
angielski lekcje prywatne Kielce